Categories Pielęgnacja i zdrowie

Jesienne alergie – wszystko co musisz wiedzieć

Jesień kojarząca się głównie z kolorowymi, spadającymi liśćmi i malowniczymi widokami nawet w mieście, alergikom nie przynosi ukojenia po upalnym lecie. Muszą bowiem zmagać się z pyłkami, roztoczami i pleśniami. Co uczula jesienią i jak sobie z tym radzić?

Jesienne alergie

Latem pylą drzewa, intensywnie na alergików oddziałują zboża, ale i ta soczyście zielona, świeżo skoszona i pachnąca trawa. Gdy lato się kończy i ustępuje miejsca jesieni, teoretycznie nie pylą drzewa, nie ma już zbóż i traw też jest mniej, ale alergie nie słabną.

Alergia na pyłki roślin wiatropylnych, nazywana pyłkowicą, najbardziej daje o sobie znać latem. Jesienią liczba alergenów tych „pylących” zmniejsza się, ale wciąż potrafi być bardzo uciążliwa. We wrześniu największym zagrożeniem są chwasty, a pośród nich najbardziej uczulająca bylica. Wczesną jesienią w powietrzu mogą pojawiać się pyłki łubinu, pokrzywy, perzu, babki lancetowatej i komosy. W kwietniu kwitnie ambrozja, ale swoją aktywność wykazuje aż do października.

Jesienią zaczynamy ogrzewać chłodne mieszkania i przebywamy w nich więcej czasu. To idealne warunki dla roztoczy, których może być tym więcej, im więcej mamy kurzu w mieszkaniu. Najczęściej moszczą się pośród dywanów, kanap i wszelkiego rodzaju tapicerek.

Jesienią wyjątkowo aktywne są grzyby pleśniowe, na które natykamy się w lasach, ogrodach, parkach i pośród kolorowych liści. Pora, która ze względu na malownicze widoki, sprzyja spacerom, ale i chociażby zbieraniu grzybów czy typowym, jesiennym sesjom zdjęciowym, może być zagrożeniem dla alergików.

Jak sobie radzić z jesiennymi alergiami

Podstawą profilaktyki, jak i postępowania już na etapie wystąpienia objawów alergii, jest unikanie kontaktu z czynnikami alergennymi. Ich wyeliminowanie niekiedy jest trudne albo i niemożliwe, bo na pylenie traw chociażby, nie mamy żadnego wpływu. W grę zatem wchodzi farmakoterapia, dostosowana indywidualnie, a pośród niej korzysta się między innymi z leków przeciwhistaminowych, jak Claritine.

Ostatnia metoda, stosowana w przypadku zbyt małej skuteczności farmakoterapii, to odczulanie, które pozwala wytworzyć tolerancję na dany alergen.

Dodaj komentarz