Categories Pielęgnacja i zdrowie

Czynniki sprzyjające nawrotom opryszczki

Opryszczka to problem wielu Polaków. Nawet 80% populacji jest nosicielem wirusa. Ale tylko u części z nich to nawracający problem. Jeśli opryszczka pojawi się po raz pierwszy niezwłocznie udaj się do lekarza. Antybiotykoterapia i profilaktyka pozwolą na uniknięcie tego przykrego problemu.

Za opryszczkę odpowiada wirus HSV-1. Zazwyczaj człowiek zaraża się nim w dzieciństwie, a ten przez wiele lat pozostaje w uśpieniu. Pojawienie się opryszczki zapowiada swędzenie i mrowienie. Pojawiają się bolące pęcherze, które pękają, a nawet krwawią. Opryszczka nie tylko brzydko wygląda, ale też powoduje znaczny dyskomfort.

Jak zapobiegać

Opryszczka atakuje, gdy organizm jest osłabiony. Infekcja, odchudzanie, a nawet stres powodują uaktywnienie wirusa. Nawet krótkotrwałe osłabienie układu odpornościowego może skutkować przykrą niespodzianką. Gdy już do tego dojdzie utrzymuje się co najmniej kilka dni.

Warto więc zadbać o ogólny stan zdrowia. Pomoże w tym zdrowa dieta. Musi być bogata w warzywa i owoce, ale też uzupełniona o produkty pełnoziarniste, nabiał, ryby i mięso. Zbilansowana dieta pozwoli dostarczyć niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały. Do tego niezbędne jest też odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, że zdrowy organizm jest odporny na opryszczkę.

Jeśli nawroty opryszczki są częste i znacznie problematycznie warto zrezygnować z używek, takich jak papierosy, alkohol, czy kawa.
Oprócz złej diety pojawieniu się opryszczki sprzyja też brak ruchu. Codzienna aktywność na świeżym powietrzu dotleni i wzmocni organizm.

Wypoczęty organizm to zdrowy organizm

Przemęczenie, brak snu i czasu na relaks również wpływają na uaktywnienie się wirusa. Ciągły stres, a nawet ten krótkotrwały, na pewno odbije się na naszym wyglądzie i zdrowiu. To przyczyna dlaczego opryszczka często atakuje przed ważnymi uroczystościami czy wydarzeniami w życiu. Warto wziąć głęboki oddech, wyciszyć się. Kilka dni wolnego nikomu nie zaszkodzi, a pozwoli organizmowi na regenerację.

Pogoda a odpowiednia ochrona

Mylnie uważa się, że na występowanie opryszczki ma wpływ tylko niska temperatura oraz silny wiatr i mróz. Dobrej jakości balsam do ust zabezpieczy skórę warg. Uważać trzeba też podczas upałów. Promieniowanie UV sprzyja rozwojowi opryszczki. Warto więc zabezpieczyć się w krem z filtrem i regularnie go stosować.

Dodaj komentarz