Categories Pielęgnacja i zdrowie

Dlaczego biotyna jest ważna dla naszego zdrowia?

Spośród wszystkich witamin z grupy B, to biotyna, czyli witamina B7 lub określana jako witamina H, jest najbardziej wyjątkowa, bo wytwarzana przez florę bakteryjną jelit. Spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie ludzkim, dlatego warto zadbać o jej właściwą podaż.

Biotyna i jej właściwości

Biotyna jest niezbędna dla zachowania prawidłowych procesów przemiany materii, głównie glukozy. O jej właściwy poziom w organizmie muszą zatem zadbać cukrzycy. Dzięki niej możliwe jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Ponadto wedle badań, wysokie jej dawki wpływają na zmniejszenie zawartości glukozy we krwi u diabetyków.

Biotyna przyjmowana w postaci suplementu, korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, te ostatnie czyniąc twardszymi i mniej kruchymi. Nie bez znaczenia biotyna pozostaje dla procesów krzepnięcia krwi, ponieważ bierze udział w tworzeniu protrombiny. Związek ten ma również znaczenie w procesie tworzenia kwasów tłuszczowych, a do tego wykazuje korzystne działanie na tarczycę, wspomagając funkcjonowanie tego narządu.

Występowanie i wskazania

Biotyna, choć jest wytwarzana przez florę bakteryjną jelit, co owocuje rzadkimi sytuacjami jej niedoboru, w pewnych okolicznościach może okazać się niewystarczająca. Mowa przede wszystkim o pacjentach karmionych sztucznie, przechodzących antybiotykoterapię, jak i o osobach, u których prawidłowa produkcja witaminy B7, jest niemożliwa ze względu na uszkodzoną śluzówkę jelita.

Biotynę można zatem uzupełniać stosując odpowiednie suplementy, a na co dzień warto poszukać jej w produktach spożywczych. Występuje głównie w otrębach, ciemnym ryżu, drożdżach, nieprzetworzonej mące, żółtkach jaj, mleku czy serze, a w największej ilości w wątrobie.

Suplementacja jest także dobrym pomysłem na uniknięcie niedoborów biotyny, gdy wspomniane produkty, w których występuje naturalnie, poddawane są gotowaniu i/lub promieniowaniu UV, co wpływa na częściowy lub nawet całkowity rozkład witaminy H.

Dodaj komentarz