Categories Pielęgnacja i zdrowie

Co sportowcy jedzą podczas wzmożonego wysiłku?

Organizm osoby regularnie trenującej funkcjonuje w inny sposób, niż osób, których aktywność fizyczna kończy się na przerzucaniu kanałów w telewizji. Sportowcom potrzeba przede wszystkim węglowodanów i białka, ale i witamin oraz minerałów.

Poza codzienną dietą, nie trzeba, a nawet nie powinno się odmawiać sobie przekąsek, jednak musi to być zdrowa alternatywa, a tę stanowić może baton proteinowy.

Węglowodany i białka

Węglowodany są niezbędne w trakcie treningu, ale i po jego zakończeniu. W trakcie dochodzi do ich spalania, z kolei tuż po, rozpoczyna się regeneracja włókien mięśniowych. W diecie sportowców węglowodany powinny zatem stanowić 55-60% całkowitego zapotrzebowania na energię, w ciągu całego dnia. Białka z kolei są niezbędne do budowania wszystkich organów i tkanek ciała. Wysiłek fizyczny wzmaga zapotrzebowanie na białko.

By zapewnić właściwą podaż tych dwóch, tak ważnych składników, potrzeba diety bogatej w makarony, kasze, brązowy ryż czy płatki owsiane. Do tego mięso, ryby, jaja, mleko i przetwory mleczne. Wszystkie z tych produktów można wykorzystać do stworzenia pełnych dań, posiłków spożywanych w regularnych odstępach czasu, ale i przekąsek czy nawet zdrowych deserów.

Gdy brakuje czasu na pełnowartościowy posiłek, składający się z węglowodanów i białek, pomocą okazuje się być baton proteinowy. Nie zastąpi on wszystkich posiłków, ale jako uzupełnienie po treningu, wspomaganie w trakcie bardzo długiego i intensywnego wysiłku fizycznego, czy w formie alternatywy dla małowartościowych, kalorycznych i niezdrowych przekąsek, sprawdzi się doskonale.

Witaminy i minerały

W trakcie wysiłku fizycznego organizm traci mnóstwo minerałów, głównie z potem. Zwiększa się ponadto zapotrzebowanie na poszczególne witaminy. Z tego względu w diecie sportowca nie może zabraknąć warzyw i owoców. Jeśli jednak przychodzi ochota na odrobinę słodkości czy przekąskę, baton proteinowy sprawdza się doskonale, bo nie tylko staje się produktem będącym alternatywą dla zwyczajnych batonów, ale i wspomaganiem organizmu na etapie podejmowania wysiłku oraz w czasie regeneracji potreningowej, dzięki zawartości wszystkich wspomnianych składników.

Dodaj komentarz