Categories Pielęgnacja i zdrowie

Czy zawsze potrzebujemy antybiotyku?

Antybiotykoterapia niesie ze sobą spore możliwości, ale i coraz większe zagrożenia. Antybiotyki mają bowiem na celu zwalczać głównie bakterie, działając wielokierunkowo, niektóre pierwotniaki czy grzyby. Nie radzą sobie natomiast z wirusami.

Niestety nasze organizmy coraz częściej stają się odporne na działanie antybiotyków, a właściwie tę odporność zyskują bakterie. Z czego to wynika? Ze zbyt dużej częstotliwość zażywania antybiotyków, ale i niewłaściwego ich doboru.

Antybiotyk nie na każdą okazję

Antybiotyki mają nas wspomagać, zwalczać infekcje, głównie bakteryjne. Niestety zmagamy się z tendencją zbyt częstego ich stosowania. Nierzadko to lekarze idą drogą na skróty, na każdą dolegliwość przepisując różnego rodzaju antybiotyki, bądź wtedy, gdy są one faktycznie potrzebne, niewłaściwie je dobierając. Druga strona medalu to samodzielnie podejmowane decyzje, by nawet ze zwykłym przeziębieniem, radzić sobie antybiotykiem.

Niestety powyższa jest krótką drogą do osiągnięcia stanu, kiedy to bakterie zaczną skutecznie radzić sobie z każdym rodzajem antybiotyku, tym samym – mówiąc kolokwialnie – nic ich nie powstrzyma przed dalszym atakowaniem organizmu. Uchronić się można przed takimi konsekwencjami, wykonując stosowne badania przed zleceniem lub zastosowaniem antybiotyku. Pośród takich badań, jest badanie crp.

Na czym polega badanie crp

Badanie crp, czyli fazy ostrego białka, wykonywane jest z krwi i pozwala określić stężenie białka C-reaktywnego w krwi chorego. Jeśli poziom crp jest podwyższony, można być pewnym toczącego się stanu zapalnego, a to znak, że najprawdopodobniej nie obejdzie się bez antybiotyku. Wynik w normie daje szansę na uniknięcie niewłaściwej drogi leczenia.

Badanie crp może być wykonywane w laboratorium, ale i w warunkach domowych, ponieważ na rynku dostępne są testy, do których wykonania nie potrzeba specjalistycznych umiejętności, a jedynie rozwagi podczas przeprowadzania i dokładnego trzymania się zaleceń w instrukcji. Uzyskanych wyników nie można traktować jednoznacznie, bo na ich wartość wpływają także inne schorzenia, jak i stosowane leki, jednak badanie crp, jak i interpretacja lekarska na podstawie pozostałych uzyskanych informacji, dają możliwość określenia z dużym prawdopodobieństwem, czy mamy do czynienia ze stanem zapalnym.

Dodaj komentarz