Categories Obuwie młodzieżowe

Jakich błędów przy wyborze bucików dla niemowlaka unikać?

Buciki dla niemowlaka ciągle są przedmiotem sporów wśród ortopedów i pediatrów. Nie należy się zbytnio spieszyć z ich zakładaniem i pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach przy wyborze. Poznaj najpopularniejsze błędy popełniane przez rodziców kupujących buciki dla niemowlaka.

Buciki dla niemowlaka kupione za wcześnie

Wielu nadgorliwych rodziców bardzo spieszy się z kupnem pierwszych, poważnych butów dla dziecka. Nie chodzi tu o buciki dla niemowlaka, które zakładamy na maleńkie stópki podczas spacerów w wózeczku. Ich zadaniem jest w zasadzie wyłącznie chronić przed zimnem, bo dziecko jest jeszcze za małe, żeby stawiać w nich kroki. Mowa o butach, w których maluch zaczyna naukę chodzenia. Rodzice często zapominają, że dzieci powinny jak najczęściej dotykać gołą stopą podłoża, ponieważ sprzyja to ich rozwojowi sensorycznemu. Buciki dla niemowlaka powinniśmy zakładać dopiero wówczas, kiedy malec zacznie stawiać pierwsze kroki na zewnątrz. Wtedy ochrona stopa jest absolutnie konieczna, ale naukę chodzenia w domu zaleca się przeprowadzać na gołych stopach.

Buciki dla niemowlaka wymierzone patyczkiem

Stara babcina metoda kupowania bucików dla niemowlaka wymagała użycia patyczka, którego długość odpowiadała stopie malucha. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, ponieważ długość nie jest jedynym wymiarem, który należy brać pod uwagę, kupując każde obuwie, nie tylko buciki dla niemowlaka. Warto zabrać ze sobą malucha do sklepu i pozwolić mu uczestniczyć w wyborze — to po pierwsze. A po drugie, wtedy będzie można naprawdę dokładnie dopasować bucik do stopy malucha, wyjmując wkładkę ze środka i stawiając na niej nóżkę dziecka. Widzimy wówczas dokładnie, czy obuwie pasuje na szerokość i długość, a także możemy sprawdzić, gdzie znajduje się kciuk.

Buciki dla niemowlaka po starszym rodzeństwie

Wydatki związane z przyjściem na świat malucha są naprawdę spore, dlatego wielu rodziców trzyma ubranka czy buciki po starszych dzieciach, żeby młodsze mogły ich znów używać. To błąd, ponieważ stopa każdego dziecka jest zupełnie inna, a brak odpowiedniego obuwia, dobrze do niej dopasowanego, może skutkować wadami postawy i nieprawidłowym chodzeniem.

 

 

Dodaj komentarz