Categories Dodatki modowe

Czystek – jakie są jego właściwości zdrowotne?

Wysoka zawartość polifenoli, wpływających między innymi na przyspieszenie materii, to właściwości, jakie posiada czystek. Roślina z rodziny czystkowatych, do której należy kilkanaście różnych gatunków. Jakie jeszcze właściwości posiada i kiedy warto stosować?

Bogactwo przeciwutleniaczy

W czystku występują polifenole, czyli dobrze nam znane przeciwutleniacze – substancje odpowiedzialne za skuteczną walkę z wolnymi rodnikami. Są w stanie zahamować powstawanie i rozwój stanów zapalnych w organizmie. Ponadto wzmacniają i również dodają nam brakującej energii. Polifenole o właściwościach antyoksydacyjnych, wpływają na wsparcie układu odpornościowego i hamowanie uwalniania histaminy, co sprzyja działaniu antyalergicznemu. Chronią naczynia krwionośne i hamują utlenianie cholesterolu LDL, tym samym ograniczając ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych.

Zastosowanie czystka

Czystek wykazuje szerokie właściwości prozdrowotne, z tego względu dostępny jest w różnorodnych formach. Można zakupić herbatkę do parzenia lub suplement w postaci kapsułek. Wystarczy wpisać w swoją wyszukiwarkę hasło czystek cena i sprawdzić, w jakiej cenie, co oferuje dany punkt sprzedaży. W niektórych preparatach, poza czystkiem znajdują się inne substancje, stąd finalny produkt dobiera się do indywidualnych potrzeb.

Biorąc pod uwagę lecznicze właściwości czystka, napary przygotowane z ziela można pić podczas przeziębienia, grypy oraz w przypadku występowania chorób układu krążenia. Ziołowe herbatki sprawdzają się także przy podwyższonym poziomie cholesterolu, w chorobach skóry, alergiach, jak i boreliozie.

Czystek jest traktowany jak suplement diety, bo wspomaga kondycję organizmu i z powodzeniem może być stosowany tuż obok farmakoterapii, choć dla pewności połączenia jego właściwości z innymi, jak i uwzględniając dane schorzenie, warto poradzić się w tej kwestii farmaceuty bądź lekarza. Generalnie jest to zioło, które stosowane w formie naparu czy herbaty, staje się bezpieczne nawet dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Dodaj komentarz